Oświadczenie
Pierwsza publikacja pt. „Czas potrząsnąć Zbigniewem Ziobrą. Dwa samobójstwa w areszcie ważnych podejrzanych”, ukazała się 19 sierpnia 2017 r. Autor wiadomości nie skontaktował się w tej sprawie z przedstawicielem Służby Więziennej w celu weryfikacji informacji. Podał nieprawdziwe informacje, o tym, że w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce „samobójstwo popełniło dwóch ważnych podejrzanych”. Powiązał ze sobą oba zdarzenia. Na zwróconą w rozmowie telefonicznej uwagę zareagował, przyjmując do wiadomości, że informacja jest nieprawdziwa, tj., że jeden z osadzonych był tymczasowo aresztowanym, drugi skazanym na karę 8 dni pozbawienia wolności i że choć oba zdarzenia wystąpiły w krótkim odstępie czasu nie mają ze sobą nic wspólnego. Pan Tomasz Molga oświadczył, że artykuł poprawi i zobowiązał się, że w sytuacji przygotowywania publikacji nt. więziennictwa będzie się kontaktował z rzecznikiem prasowym Służby Więziennej.
Nie mniej jednak na stronie internetowej Służby Więziennej opublikowane zostało oświadczenie, którego celem było sprostowanie informacji podanych w portalu WP.pl.
W kolejnej publikacji, która ukazała się w portalu WP.pl. pt. „Służba więzienna odpowiada WP. Ale o co chodzi, mamy tylko 15 samobójstw”, pan Tomasz Molga nadaje lekceważący ton wypowiedziom rzecznika prasowego, sugerując to choćby samym tytułem, nadal wiąże oba zdarzenia i nadal podaje nieprawdziwe informacje.
Nieprawdziwe jest stwierdzenie „Dwa samobójstwa w jednym areszcie na Białołęce w Warszawie i to w ciągu zaledwie 8 dni. To wszystko pomimo monitorowanych cel i środków ostrożności podjętych już po pierwszym tragicznym zdarzeniu”. W celi monitorowanej przebywał tylko tymczasowo aresztowany Marcin K, który popełnił samobójstwo w dniu 10 sierpnia br. Skazany Robert L. nie przebywał w celi monitorowanej. Zdarzenie stwierdził oddziałowy podczas kontroli celi mieszkalnej w porze nocnej. Natychmiast funkcjonariusze Służby Więziennej przystąpili do akcji ratowania życia mężczyźnie. Na miejsce wezwano zespół pogotowia ratunkowego, który przejął akcję reanimacyjną. Niestety nie udało się przywrócić czynności życiowych tego mężczyzny.
Nieprawdą jest też, że „podczas rozmowy telefonicznej z dziennikarzem WP rzecznik pozwoliła sobie stwierdzić „Daliście zły tytuł. Ten drugi wcale nie był już taki ważny”. Dizennikarzowi została zwrócona uwaga, że nie jest prawdą to, że „samobójstwo popełniło dwóch ważnych podejrzanych”, prawdą natomiast jest, że jeden z osadzonych miał status tymczasowo aresztowanego, a drugi ukaranego karą zastępczą 8 dni pozbawienia wolności. To pan Tomasz Molga w rozmowie telefonicznej przyznał, że tytuł jest niefortunny i że w związku z tym go poprawi. Brakiem rzetelności jest podawanie twierdzeń, których nie wypowiedziano i uciekanie się do konfabulacji.
mjr Elżbieta Krakowska
Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
źródło:
http://www.sw.gov.pl/aktualnosc/centralny-zarzad-sluzby-wieziennej-oswiadczenie%20wwww