Senat przyjął superustawę z poprawką zgłoszoną przez NSZZFiPW.
“Superustawa” z poprawką zgłoszoną przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa dotyczącą zasad zaliczania do dodatku za wysługę lat, okresów służby i pracy na zasadach analogicznych, jak w służbach mundurowych podległych MSWiA została przyjęta przez Senat.
W dniu wczorajszym (13.08.2020 r.) podczas swego plenarnego posiedzenia Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
W czasie prac nad ustawą w Senackich Komisjach, Przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła zgłosił poprawkę do ustawy dotyczącą uwzględnienie w procedowanej ustawie zmian dotyczących ustawy o Służbie Więziennej w zakresie zasad zaliczania do dodatku za wysługę lat, okresów służby i pracy na zasadach analogicznych, jak w służbach mundurowych podległych MSWiA. Proponowaną zmianę poparła również grupa Senatorów, a Senator Krzysztof Kwiatkowski w sposób merytoryczny uzasadniał potrzebę jej wprowadzenia podczas debaty w Senacie jak i podczas prac połączonych Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Dopisaniu do ustawy Służby Więziennej przeciwny był wiceszef MSWiA Maciej Wąsik reprezentujący stronę rządową. Wiceminister argumentował tym, że „(…) jest to zmiana systemu emerytalnego i wynagrodzeń w Służbie Więziennej i w mojej ocenie taka zmiana wymaga ogromnego zastanowienia się i analizy, która powinna przejść trzy czytania sejmowe (…)” Minister apelował o niepopieranie tej poprawki uzasadniając, że „(…) nikt nie wie ile ta zmiana będzie kosztowała? (…)”
Senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się do wypowiedzi przedstawiciela rządu odpowiadając, że „ (…) na pewno macie to państwo dokładnie przemyślane ponieważ Minister Sprawiedliwości podpisał porozumienie z NSZZFiPW, gdzie wprost wpisane jest w te porozumienie, że regulacje obejmujące całość tych zagadnień, że to o czym teraz mówimy wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. i nie zgadzam się z tezą niewypowiedzianą, ale która by mogła wynikać ze słów pana ministra, że Minister Sprawiedliwości w tym zakresie był nieodpowiedzialny i chciał naruszyć zasady budżetowe, bo na pewno by takiego porozumienia nie podpisał, gdyby nie miał tego wyliczonego. Sam zaś pan minister mówił, że we wszystkich służbach mundurowych opieracie się o pewne szacunki i będziecie uważnie obserwować. Chcecie to finansować w ramach pewnego systemu, który już obowiązuje i tak samo będzie również w Służbie Więziennej, więc argument co do tego, że jest to nie przemyślane, chybione…od dwóch lat wiecie o tej zmianie i Minister Sprawiedliwości jako minister resortowy nadzorujący Służbę Więzienną sam się pod tym podpisał. Co do zaś szacunków finansowych, one są dokładnie takie same jak w innych służbach, a pan minister je wczoraj opisał na posiedzeniu plenarnym i dokładnie taką samą sytuacje mamy w Służbie Więziennej.
Pan Senator Krzysztof Kwiatkowski dodał, że „absolutnie uważa, że ten wniosek powinien zostać przyjęty z uwagi na nieróżnicowanie służb mundurowych, a także z uwagi na budowanie zaufania do służb mundurowych nadzorujących ich cywilnych ministrów, którzy przecież w sposób odpowiedzialny podpisywali porozumienia zobowiązując się do wprowadzenia takich regulacji. Ta regulacja miała już obowiązywać od 1 stycznia tego roku”.
W rezultacie poprawka została przyjęta przez obie Komisje, a podczas wieczornego głosowania w Senacie również znalazła uznanie u większości Senatorów. Uchwała Senatu w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw wraz z przyjętymi poprawkami trafi teraz do Sejmu, by posłowie mogli przyjrzeć się zgłoszonymi przez Senat poprawkami.
/-/ Kamil Bachanowicz
Nagranie z wspólnych Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (29.) oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (47.) – 13.08.2020 r. O poprawce dot. Służbiy Więziennej od 32:35 tutaj
Nagranie z 14. posiedzenia Senatu RP X kadencji – 13.08.2020 r. – cz. 3 podczas głosowania nad poprawka dotyczącą Służby Więziennej od 01:08:40 tutaj