Spór o podwyżki w Służbie Więziennej

Kierownictwo Służby Więziennej przedstawiło propozycję zasad realizacji podwyżek, wynikających z waloryzacji i ustawy modernizacyjnej, która to niewątpliwie nie spodobała się związkowcom. Jak się okazuje, formacja chce ją podzielić i część przyznać w ramach trzech składników uposażenia. Związkowcy podkreślają, że działanie takie jest niekorzystne dla wielu funkcjonariuszy.

“Rada Krajowa Sekcji Służby Więziennej NSZZ »Solidarność« kategorycznie odrzuca przedstawione rozwiązania, polegające na obniżeniu planowanej podwyżki od 1 stycznia 2022 roku o prawie 30 proc, tj. około 187 zł średnio na każdy etat funkcjonariusza” – czytamy w stanowisku związkowców, komentujących tymi słowami propozycję kierownictwa formacji. Środki te, jak dodają, mają zostać wykorzystane na trzy składniki uposażenia, czyli na dodatek za wysługę lat i realizację postulatu zaliczenia lat “z cywila”, dodatek za stopień i dodatek służbowy. Związkowcy oceniają, że rozwiązanie to jest dla wielu funkcjonariuszy niekorzystne i “zaburza prawidłowe funkcjonowanie systemu wynagradzania funkcjonariuszy Służby Więziennej”.

(…) przeznaczenie części podwyżki na regulację dodatków służbowych uważamy za niedopuszczalne. Dodatek służbowy jest jedynym składnikiem uposażenia funkcjonariuszy, który ma charakter motywacyjny i podlega regulacji zgodnie z ugruntowanymi zasadami. (…) Przyznanie części podwyżki niektórym funkcjonariuszom poprzez podwyższenie dodatku służbowego uniemożliwi wszelkie dalsze prace nad reformowaniem tego elementu uposażenia, a jednocześnie otworzy ogromne pole do nadużyć.
fragment stanowiska Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ “Solidarność” w sprawie podwyżek

Z kierownictwem formacji spotkali się również związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, którzy – podsumowując spotkanie – dokładnie rozpisali, jak formacja wyobraża sobie przyznanie podwyżek podległym sobie mundurowym. Wiadomo, że na ten cel przeznaczono 207 mln złotych. Do funkcjonariuszy trafić miało – tak jak w formacjach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji – 677 złotych brutto na etat miesięcznie wraz z nagrodą roczną (po jej odliczeniu to dokładnie 624 złotych brutto na etat). Kwota na regulację dodatku za wysługę lat zgodnie z nowelizowaną ustawą o Służbie Więziennej wynosi ok. 60 mln złotych, a sprawa dotyczyć ma co najmniej 17 tys. mundurowych. Podwyżka dodatku za stopień służby ma dla każdego funkcjonariusza wynieść po 208 złotych. Centralny Zarząd Służby Więziennej założył również wyrównanie do kwoty 624 złotych brutto w formie podwyższenia dodatku służbowego o brakującą kwotę. Tak jak w przypadku “Solidarności”, tak i NSZZ FiPW nie spodobała się propozycja kierownictwa formacji. “Strona związkowa nie zaakceptowała realizacji części podwyżki w formie regulacji dodatków służbowych” – czytamy w opublikowanym komunikacie. Powodów w tym przypadku jest kilka. Po pierwsze, podwyżki w tej formie nie objęłaby mundurowych objętych karą dyscyplinarną. Co więcej, zaburzony zostałby – jak oceniono – motywacyjny charakter dodatku. Wiadomo również, że związkowcy przedstawili kierownictwu inną formułę realizacji podwyżki, ale w komunikacie nie zdradzają, jak ona wygląda.

Gen. Jacek Kitliński, szef Służby Więziennej jako termin ruszenia z podwyżkami wskazał 1 luty 2022 roku, oczywiście z wyrównaniem od stycznia. Biorąc jednak pod uwagę krytyczne stanowiska obu związków, termin ten może się nieco przesunąć – jeśli oczywiście kierownictwo weźmie je pod uwagę. Jeśli nie, to trzeba przyznać, że stawia to “więziennych” funkcjonariuszy w gorszej pozycji, niż ich koleżanki i kolegów z formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy to – także w ramach ustawy modernizacyjnej oraz waloryzacji – podwyżki w wysokości 677 złotych brutto (wraz z nagrodą roczną) średnio na etat miesięcznie w całości trafić mają do dodatku za stopień służbowy.

MR

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/spor-o-podwyzki-w-sluzbie-wieziennej

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy