W SW niższy dodatek służbowy za przebywanie na zwolnieniu lekarskim?

Mundurowi ze Służby Więziennej twierdzą, że z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim obniża się im dodatki służbowe. O pomoc zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO, na podstawie informacji które otrzymał, alarmuje że “problem może wkrótce dotyczyć całej formacji”.

W piśmie jakie RPO skierował do szefa resortu sprawiedliwości czytamy, że problem obniżania dodatków dotyczyć ma “głównie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach”. Rzecznik dodaje jednak, że z posiadanych przez niego informacji “wynika, że ustny nakaz obniżania dodatków funkcjonariuszom przebywającym na długotrwałych zwolnieniach lekarskich został przekazany na ostatniej (prawdopodobnie, lipiec 2022 r.) odprawie kadry kierowniczej z Centralnym Zarządem Służby Więziennej, w niedalekiej przyszłości może więc dotyczyć on całej formacji”.

Mundurowi, o których pisze Rzecznik, podnoszą że przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest od nich niezależne i nie powinni z tego powodu ponosić konsekwencji finansowych. “Za każdy dzień nieobecności w służbie jest już im bowiem potrącane 20 proc. uposażenia” – czytamy w piśmie.

Odbierają oni więc obniżenie dodatku służbowego jako swoistą dyskryminację ze względu na stan zdrowia.
fragment pisma RPO do ministra sprawiedliwości

Marcin Wiącek w liście do Zbigniewa Ziobro przypomina też, że przepisy dotyczące warunków i trybu przyznawania funkcjonariuszom dodatków o charakterze stałym stanowią, iż “dodatek służbowy można obniżyć w razie zmiany lub ustania prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych, w szczególności mając na względzie inicjatywę i samodzielność w realizacji zadań służbowych, terminowość i efektywność podejmowanych działań, posiadane kwalifikacje i umiejętności wykorzystywane na zajmowanym stanowisku, a także powierzenie nowych lub dodatkowych obowiązków służbowych lub wystąpienie innej istotnej zmiany warunków służby związanej ze zwiększeniem obowiązków, wymagającej zaangażowania funkcjonariusza w wykonywanie zadań służbowych”. Zdaniem Rzecznika przebywanie przez funkcjonariusza Służby Więziennej na zwolnieniu lekarskim nie mieści się w zakresie “zmiany lub ustania prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych”. Dlatego, że w tym czasie, ze względów zdrowotnych, funkcjonariusz ten w ogóle nie wykonuje obowiązków służbowych. Nie można więc do ustania wykonywania obowiązków służbowych z tej przyczyny odnosić kategorii ich prawidłowości bądź nieprawidłowości.

RPO poprosił szefa resortu sprawiedliwości o “zbadanie przedstawionego problemu” oraz poinformowanie o “przyjętych ustaleniach, względnie podjętych decyzjach”.

DM

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/w-sw-nizszy-dodatek-sluzbowy-za-przebywanie-na-zwolnieniu-lekarskim

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy