Nowy rok przynieść ma w służbach mundurowych podwyżki uposażeń. Mają one trafić na konta funkcjonariuszy od stycznia 2022 roku i wynieść średnio 500 złotych netto na etat. Do końca roku pozostało niewiele ponad dwa tygodnie, a jak wynika z informacji pisma jakie NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa wysłał do nadzorującego Służbę Więzienną wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Michała Wosia, rozmowy na ten temat nie są prowadzone. Związkowcy są zaniepokojeni tą, jak to ujęli, ciszą.
Prace nad przyszłorocznym budżetem są już na ostatniej prostej i najprawdopodobniej już jutro Sejm ustawę uchwali i przekaże ją do Senatu. Jeszcze bardziej zaawansowany jest proces legislacyjny w przypadku ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych, która – co warto przypomnieć – pierwszy raz obejmie zarówno formacje podległe MSWiA jak i Służbę Więzienną, nadzorowaną przez ministra sprawiedliwości. Dokument jeszcze dziś zostanie, zapewne wraz z poprawkami, przyjęty przez Senat i odesłany do Sejmu, który ponownie pochyli się nad nim podczas jutrzejszego posiedzenia. Jest to o tyle ważne, że obiecana podwyżka, składać się będzie z dwóch części. Jedna pochodzi właśnie z ustawy modernizacyjnej, a druga to waloryzacja przewidziana w przyszłorocznym budżecie. Łącznie mowa o 677 złotych brutto (wraz z nagrodą roczną), co dać ma średnio 500 złotych netto na mundurowy etat.
Jednak by móc podwyżki wypłacić, trzeba dokonać nowelizacji odpowiednich rozporządzeń Rady Ministrów dotyczących wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy. Odpowiednie projekty nie pojawiły się jednak jeszcze – zarówno w przypadku służb MSWiA, jak i Służby Więziennej – na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z jednej strony, może to wynikać z faktu, że przepisy, na podstawie których podwyżki mają zostać przyznane, nie zostały jeszcze uchwalone, z drugiej jednak nic nie stoi na przeszkodzie by prowadzić konsultacje wewnętrzne, co pokazuje przykład Straży Granicznej. Jak poinformowali przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SG został im już zaprezentowany. Można się domyślać, że podobnie postąpiono w przypadku innych formacji podległych MSWiA.
Z informacji jakie przekazał NSZZ FiPW wynika, że w Służbie Więziennej nie rozpoczęto jeszcze rozmów na temat przyszłorocznych podwyżek, a związkowcy zwrócili się do wiceszefa resortu sprawiedliwości z prośba o ich podjęcie. Jak piszą, są “zaniepokojeni tą ciszą w temacie podwyżek ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości jak i Centralnego Zarządu Służby Więziennej”. Dodają, że liczą “na szybką odpowiedź i podjęcie powyższego tematu”.
Najbliższy czas będzie dla strony rządowej dość pracowitym okresem. Z jednej strony szefowie MSWiA i MS mają powody do zadowolenia, bowiem ustawa modernizacyjna, dająca spory zastrzyk finansowy nadzorowanym przez nich formacjom, choć z rocznym opóźnieniem, to jednak niebawem stanie się faktem. Z drugiej, resorty czeka sporo pracy i to nie tylko tej związanej z ustawą modernizacyjną. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało bowiem obszerną nowelizację ustawy o SW (obecnie na etapie opiniowania), a MSWiA ma m.in. zamiar rozpocząć dyskusje o zmianach w dodatku służbowym. Skupiając się jednak na najbliższej przyszłości, konsultacje w sprawie podwyżek powinny rozpocząć się niebawem także dlatego, że trudno sobie wyobrazić by którejś ze stron zależało na tym, by przy okazji zwiększenia mundurowych uposażeń tworzyć sytuacje konfliktowe, generujące wewnątrzformacyjne napięcia.