Zasady podziału funduszu motywacyjnego w Służbie Więziennej. Rzecznik prosi o wyjaśnienia
- Związkowcy ze Służby Więziennej kwestionują ustalony przez kierownictwo SW podział funduszu motywacyjnego
- Ich zdaniem kryteria podziału mają charakter demotywacyjny i pozbawiają świadczeń wielu osób, które wykazywały się dużym zaangażowaniem
- Zastępca RPO Stanisław Trociuk prosi dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego o ustosunkowanie się do zarzutów związkowców
Rzecznik otrzymał uchwały zarządów okręgowych Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, w których wyrażono sprzeciw wobec kryteriów podziału funduszu motywacyjnego ustalonego w piśmie Dyrektora Generalnego SW z 3 grudnia 2021 r.
W ocenie strony związkowej funkcjonariusze w sposób nieuzasadniony zostali podzieleni na „pion administracyjny” oraz tzw. „pierwszą linię”. Ich zdaniem określenie „pierwsza linia” otwiera pole do szerokiej uznaniowości, podobnie jak i duże różnice pomiędzy minimalną a maksymalną wysokością świadczenia dla funkcjonariuszy pełniących służbę w „pionie administracyjnym”.
Sprzeciw wzbudziło także rygorystyczne określenie liczby dni pobytu na zwolnieniu lekarskim, po których obniżana jest wysokość świadczenia. A przełożonym nie pozostawiono możliwości indywidualnego rozpatrywania poszczególnych przypadków. Dotyczy to także osób przebywających na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, bezpłatnych i wychowawczych.
Zdaniem wnioskodawców przyjęte kryteria pozbawiają świadczeń wiele osób, które dotychczas wykazywały się dużym zaangażowaniem oraz dyspozycyjnością. Ich zdaniem kryteria te mają charakter demotywacyjny, zakłócający sumienne wykonywanie obowiązków.
WZF.7043.123-130.2021
załącznik: